KEFKEN

GEZ, GÖR KEFKEN

Kumcağız Tatil Köyü Sitemizinden bir yazlık daire kiralarsanız, sadece denizden yararlanmıyorsunuz biraz da gezelim görelim dediğiniz vakit hemen yanı başımızda Kefken'i görebilirsiniz.

Kocaeli iline bağlı Kandıra ilçesinin tatil beldelerinden biridir Kefken. Yaz aylarında binlerce kişinin tercih ettiği Kefken, İstanbul ve civar illerin çok uzak olmaması sebebiyetiyle tercih ettiği bir köyümüzdür. Kumcağıza 5 dakika yürüme mesafesindedir. Şimdiye kadar pek keşfedilmiş olmaması da doğal güzelliklerinin bozulmamasını sağlamıştır.

Kefken Kandıra’ya bağlı olan kıyı yerleşimleri arasında en gelişmiş olanıdır Kocaeline 20 km, İstanbul'a 150 km uzaklıktadır.

Denizi, kumsalları ve çam ormanlarıyla Kerpe gibi vazgeçilmez bir yer olan Kefken’e 1 km mesafede Kumcağız plajı bir diğer tarafında ise Kovanağzı plajı bulunmaktadır.

Kefken'e yakın olan Karadeniz’in üzerinde tek yaşanabilen adası olan Kefken Adası'da görülmeye değer. Kefken, Kumcağız ve Kovanağzı batı cepheli olması sebebiyle çok nadir dalga alan, sanki çocuklar için tasarlanmış gibi sığ ve temiz denizi, taşsız, ince kumlu kumsalı ve arkasındaki yemyeşil ormandan aldığı temiz havasıyla görülmeye değer bir yerdir.

Satın alacağınız yazlığınızı İstanbul'a yakın bir yerde tercih ediyorsanız muhakkak tercih edeceğiniz yer Akdeniz'in tuz oranı yüksek denizinden, yaz aylarının kavurucu sıcağından, uzun yolculuklardan, yabancı turistlerden ve turistik fiyatlardan etkilenmeden temiz bir denizde yüzüp, şifalı kumlarda güneşlenmek, huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için ideal bir tatil yöresidir. Kerpe’deki eşsiz güzellikteki Pembe Kayalıklar ise birçok insanın buraya gelmesi için önemli bir sebep durumundadır. Kerpe Kayalıklarında, ayrıca ilginç mağaralar da bulunmaktadır. Özellikle kayaların altındaki boşluklar, dalış sporu meraklıları için idealdir.

Kefken & Pembe Kayalar

Kandıra'ya 20 km. uzaklıktaki Kefken, kıyı yerleşimleri içinde en gelişmiş olanıdır. Denizi, kumsalları ve çam ormanları en önemli özellikleridir.

Pembe kayalar mevkii, ilginç jeolojik yapısı nedeniyle görülmesi gereken yerlerdendir. Suyun içinde yumuşak olan kayalar çıkarıldıktan sonra sertleşmektedirler. Bu özelliklerden dolayı Osmanlı döneminde insan gücüyle dikdörtgenler şeklinde kesilerek, deniz yoluyla Istanbul'a getirilmiş Sultanahmet Camii dahil bir çok caminin yapımında kullanılmıştır. Bölgede balıkçılık oldukça gelişmiş ve büyük balık üretim istasyonları kurulmuştur. Amatör sualtı avcıları için de çeşitli olanaklar sunmaktadır.

Kefken & Kefken Adası

Cebeci'nin tam karşısında yer alan Kocaeli'nin Kandıra ilçesine uzaklığı 20 km. dir. Karadeniz kıyısındaki tek adadır. Genellikle kayalıktan oluşan bu adaya kış aylarında fırtınadan kaçan tekneler sığınak olarak kullanırlar.Adada gemi kurtarması ile ilgili görevliler dışında yerleşim bulunmamaktadır. Bu arada ada su altı balık avcılarının rağbet ettiği bir bölgedir.