İSTANBULA YAKIN TURİSTLİK YERLERKumcağız, Kocaeli İlinin Kandıra ilçesine bağlı Kurtyeri Muhtarlığı içinde yer alan bir tarafında Kerpe diğer tarafında Kefken arasında kalmış muhteşem bir koydur. Kerpe'ye kestirme orman yolu içinde ister aracınızla isterseniz de yürüyerek ulaşılabilecek mesafededir. Kefken'e ise yürüyerek beş dakika mesafededir.

Kumcağız, plajıyla ünlüdür. Sebebi tertemiz incecik bir kuma ve denizinin göl gibi duru ve sığ olmasına borçlu. Bu yüzdendir ki Kocaeli, Adapazarı ve son yıllarda ise İstanbul ve Ankaralıların 4 mevsim yoğun talebine uğramaktadır.

Kumcağız'da aynı ismi taşıyan bir de dere bulunur ve plajı ikiye böler. Yaz aylarında derenin su seviyesinde düşüş olduğundan kumsaldan karşıdan karşıya geçerken rahatlıkla geçilirken kış aylarında su seviyesinin artmasından ötürü geçiş zorlaşır. Derede bol miktarda sazan balığı, kefal balığı ve tatlı su balıkları bulunduğu için tatilciler tatillerinin yanısıra buraya geldiklerinde bol miktarda balık da tutarlar.

Bütün yaz sezonu boyunca sahilde Kandıra Kaymakamlığına ait olan can kurtarma botları ve cankurtaranlar hizmet vermektedir.

Civarda fazla otel ve pansiyon bulunmadığı için ev pansiyonculuğu gelişmiştir. Bu yüzdendir ki eğer yolunuz düşüp de bir gece konaklayıp denizin tadını çıkartırım diye düşünürseniz gelmeden evvel mutlaka rezervasyon yaptırın zira son zamanlarda fazlaca talep gördüğü için yer bulma sıkıntısından arabanızda konaklamak zorunda kalabilirsiniz.

NİHAT ERİM TEPESİ

Kumcağız’a gelip de görmeden gitmeyeceğiniz bir yerdir Nihat Erim Tepesi. Adından da anlaşılacağı üzere merhum başbakan Nihat Erim’den almıştır ismini. Burası Kumcağız’ı kuşbaşı görmenizi sağlar. Manzara müthiştir. Hele gece gökyüzü ve yıldızlar görülmeye değer. Kumcağız’dan yürüyerek 5-10 dakikada varabileceğiz mesafededir.

KEFKEN

Kocaeli iline bağlı Kandıra ilçesinin tatil beldelerinden biridir Kefken. Yaz aylarında binlerce kişinin tercih ettiği Kefken İstanbul ve civar illerin çok uzak olmaması sebebiyetiyle tercih ettiği bir köyümüzdür. Kumcağıza 5 dakika yürüme mesafesindedir. Şimdiye kadar pek keşfedilmiş olmaması da doğal güzelliklerinin bozulmamasını sağlamıştır.

Denizi, kumsalları ve çam ormanlarıyla Kerpe gibi vazgeçilmez bir yer olan Kefken’e 1 km mesafede Kumcağız plajı bir diğer tarafında ise Kovanağzı plajı bulunmaktadır.

Kefken'e yakın olan Karadeniz’in üzerinde tek yaşanabilen adası olan Kefken Adası'da görülmeye değer. Kefken, Kumcağız ve Kovanağzı batı cepheli olması sebebiyle çok nadir dalga alan, sanki çocuklar için tasarlanmış gibi sığ ve temiz denizi, taşsız, ince kumlu kumsalı ve arkasındaki yemyeşil ormandan aldığı temiz havasıyla görülmeye değer bir yerdir.

Tatil için İstanbul'a yakın bir yer tercih ediyorsanız muhakkak tercih edeceğiniz yer Akdeniz'in tuz oranı yüksek denizinden, yaz aylarının kavurucu sıcağından, uzun yolculuklardan, yabancı turistlerden ve turistik fiyatlardan etkilenmeden temiz bir denizde yüzüp, şifalı kumlarda güneşlenmek, huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için ideal bir tatil yöresidir. Kerpe’deki eşsiz güzellikteki Pembe Kayalıklar ise birçok insanın buraya gelmesi için önemli bir sebep durumundadır. Kerpe Kayalıklarında, ayrıca ilginç mağaralar da bulunmaktadır. Özellikle kayaların altındaki boşluklar, dalış sporu meraklıları için idealdir.

PEMBE KAYALAR 

Kandıra'ya 20 km. uzaklıktaki Kefken, kıyı yerleşimleri içinde en gelişmiş olanıdır. Denizi, kumsalları ve çam ormanları en önemli özellikleridir.

Pembe kayalar mevkii, ilginç jeolojik yapısı nedeniyle görülmesi gereken yerlerdendir. Suyun içinde yumuşak olan kayalar çıkarıldıktan sonra sertleşmektedirler. Bu özelliklerden dolayı Osmanlı döneminde insan gücüyle dikdörtgenler şeklinde kesilerek, deniz yoluyla Istanbul'a getirilmiş Sultanahmet Camii dahil bir çok caminin yapımında kullanılmıştır. Bölgede balıkçılık oldukça gelişmiş ve büyük balık üretim istasyonları kurulmuştur. Amatör sualtı avcıları için de çeşitli olanaklar sunmaktadır.

KEFKEN ADASI

Cebeci'nin tam karşısında yer alan Kocaeli'nin Kandıra ilçesine uzaklığı 20 km. dir. Karadeniz kıyısındaki tek adadır. Genellikle kayalıktan oluşan bu adaya kış aylarında fırtınadan kaçan tekneler sığınak olarak kullanırlar.Adada gemi kurtarması ile ilgili görevliler dışında yerleşim bulunmamaktadır. Bu arada ada su altı balık avcılarının rağbet ettiği bir bölgedir.

KERPE

Kerpe, Kandıra'ya 10 km, İzmit'e 50 km uzaklıkta masmavi deniziyle sırtını çam ormanlarına dayamış şirin bir Karadeniz köyüdür.

Karadeniz'in hırçın dalgalarının etkilemediği Kerpe, doğal koylara, 150 m mesafeye kadar sığ bir denize ve eşsiz kumsallara sahiptir. Zengin balık çeşidi, tertemiz çam havası, bozulmamış doğal plajlarıyla Kerpe adeta bir tutku beldesidir.

Kerpe'nin denizi özellikle çocuklu aileler için idealdir. Deniz, 150 metre ileride bile bazı yerlerde boyu geçmeyecek kadar sığdır.Eskiden pek bilinmeyen Kerpe, tanıyanların kıskançlıkla kendilerine sakladıkları bir yerdi.Günümüzde Kerpe’ye olan talep oldukça artmıştır.

Antik bir kent üstüne kurulan Kerpe, günübirlik kullanım olanaklara da müsaittir. Kumcağız'a gelmişken mutlaka hem orman hem de sahili gezilip görülmeye değer. Hele akşam deniz manzarası eşliğinde yenen balığın deymeyin keyfine. Hoş restaurantları burada bulmak mümkün. Tatile gelmişken bir akşam yemeğinizi de Kerpe'de yemenizi tavsiye ederiz.

Kerpe adeta doğal bir limandır. Buradaki kayalıklar dalgaların kayalara vurmasıyla oluşmuş ve enterasan görüntülere sebep olmuştur. Muhakkak görülmeye değer.

KARTALKAYALAR

Kerpe sahilinden yukarı devam ettiğinizde karşınıza denizin içinden yükselen kayalıklar çıkacak. Bu kayalıklar, denizin kayalıklara vurmasıyla ilginç bir hal almıştır. Muhakkak gidip görmelisiniz. İlginç fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz çok hoş bir yerdir.

Genellikle kendine güvenen adrenalini yüksek gençler bu kayalıklardan denize atlarlar.

MİÇO KOYU

Burayı mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Eğer Kerpe üzerinden geliyorsanız Kartal Kayaları geçtikten sonra toprak yoldan devam ederek ulaşabilir, Kerpe koyundan deniz yoluyla yada Kumcağız'dan Kerpe'ye giden dar orman yolunu tercih ederek çam ve meşe ağaçları arasından 10 dakika süren yürüyüşle Miço Koyu'na ulaşabilirsiniz.

İlginç kayalıklarla ünlüdür. Kayalıkların arası havuzu andıran bir görsellikte olup muhakkak fotoğraf çekilmesi gereken bir yerdir. Orman içinde bol oksijeni teneffüs edebileceğiniz ve sizi sessiz bir ortamla buluşturan bu koy herkes tarafından bilinmediği için hala bakirliğini korumaktadır.

Miço Koyu fazla bilinmediği için boş ve denizde yükselen kayalıklarla adeta kartpostal görüntüsünde.

Miço Koyu'nda taşlar ve kayalıklar çok değişik şekiller oluşturmuştur. Hatta oradaki kayaların aşınmasından oluşan doğal havuzda yüzmek de mümkün.